“Aşçılık bir sanattır; damak tadını zirveye taşıdığı oranda… Bu da hayal gücü, gelişmiş bir metod, sevgiyle yoğrulmuş bir tecrübe gerektirir. Lezzet tutkusu ise bütün bunları taçlandırır.”

1974 doğumlu Deniz Orhun, Ankara Universitesi Ziraat Mühendisliği ve Ingiltere London College Economics & Hacettepe Universitesi ortak programı İşletme Yüksek Lisansı mezunudur.

 

Tetra Pak, Novartis ve Merck Sharp & Dohme gibi büyük firmalarda çalıştıktan ve İsveç, Dubai ve Brezilya’ya çeşitli görevlere ile gittikten sonra, Amerika’da bu işin Harvard ‘ı olan Kendall College ‘da pastacılık ve fırıncılık eğitimi aldı.

 

Four Seasons Chicago’da Banquet Pastry Chef ve Union League ile Swedish Bakery’de çalıştı. Chicago International CuisineFestival’de Türkiye’yi temsil etti ve birincilik ödülü aldı.

 

Birçok Hollywood yıldızının yanı sıra, ünlü tanınmış Türk isimlere de ürünler hazırlayan Şef Deniz Orhun; 2008 yılından beri kurucusu, sahibi ve şefi olduğu Klemantin Açık Mutfak ve Pasta Evi’yle çalışmalarına Türkiye – Amerika hattında devam ederken 2013 yılından itibaren Klemantin Yapım olarak da yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği Yemek programlarını sunmaktadır.

 

Televizyon Programları

 

2013 – 2015 -  Deniz’den Mutfak Hikayeleri – Klemantin Yapım – Cine 5/Al Jazeera(530 Bölüm)
2015 – 2016 - Pastane – Klemantin Yapım – TRT 1 (200 Bölüm)
2014 – 2015 - Ramazan Sofrası – Klemantin Yapım – TRT Türk-Haber

2014 - 2015 - Annem Söyler Ben Yaparım - TRT 1 (80 Bölüm)

2016 Deniz'le Ramazan Mutfağı - Klemantin Yapım - Tivibu Ramazan Kanalı (30 bölüm)

 

Ödüller

 

2007 : En İyi Şef; Birincilik Ödülü / Chicago International Cuisine Festival, Competition in USA


E-posta: klemantin@klemantin.com