top of page

“Aşçılık bir sanattır; damak tadını zirveye taşıdığı oranda… Bu da hayal gücü, gelişmiş bir metod, sevgiyle yoğrulmuş bir tecrübe gerektirir. Lezzet tutkusu ise bütün bunları taçlandırır.”

1974 doğumlu Deniz Orhun, Ankara Universitesi Ziraat Mühendisliği ve Ingiltere London College Economics & Hacettepe Universitesi ortak programı İşletme Yüksek Lisansı mezunudur.

 

Tetra Pak, Novartis ve Merck Sharp & Dohme gibi büyük firmalarda çalıştıktan ve İsveç, Dubai ve Brezilya’ya çeşitli görevlere ile gittikten sonra, Amerika’da bu işin Harvard ‘ı olan National Louis University - Kendall College ‘ de pastacılık ve fırıncılık eğitimi aldı.

 

Four Seasons Chicago’da Banquet Pastry Chef ve Union League ile Swedish Bakery’de çalıştı. Chicago International Cuisine Festival’de Türkiye’yi temsil etti ve birincilik ödülü aldı. Uluslararası ve ulusal gastronomi dünyasının onayladığı, eğitimli, Türkiye'nin ilk ve tek kadın Master Şefi'dir. Dünya Nobel ödülleri araştırmalarının yayınlandığı “Springer Nature” da araştırma yazısı yayınlanmıştır ve yayınlanan araştırmasından bahsettiği “Yedikleriniz Davranışlarınız Olur” kitabıyla, eli doğaya, toprağa ve tavaya değen, 24 Güneş Sistemine uygun yeni gıda sistemini, Türkiye açısından inceleyen ilk kişidir. 2020 yılında, başarılarıyla uluslararası platformlara Türkiye’nin ismini taşıyan altı Cumhuriyet kadınından biri olarak seçilmiştir. 

 

Birçok Hollywood yıldızının yanı sıra, ünlü tanınmış Türk isimlere de ürünler hazırlayan Şef Deniz Orhun; 2008 yılından beri kurucusu, sahibi ve şefi olduğu Klemantin Açık Mutfak ve Pasta Evi’yle çalışmalarına Türkiye – Amerika hattında devam ederken 2013 yılından itibaren Klemantin Yapım olarak da yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği Yemek programlarını sunmaktadır. Üniversitelerin gastronomi bölümlerini danışmanlıklarıyla desteklemeye, bilimsel, popüler yazılarını ulusal ve uluslararası dergilerde paylaşmaya devam etmektedir.

 

Televizyon Programları

 

2011-2012 Ağaç Yaşken Eğilir- Türkmax

2012-2013 Annenin Günlüğü - Türkmax

2013 – 2015 -  Deniz’den Mutfak Hikayeleri - Klemantin Yapım - Cine 5/Al Jazeera (530 Bölüm)

2014 – 2015 - Ramazan Sofrası - Klemantin Yapım - TRT Türk-Haber (30 Bölüm)

2014 - 2015 - Annem Söyler Ben Yaparım - TRT 1 (80 Bölüm)

2015 – 2016 - Pastane - Klemantin Yapım - TRT 1 (200 Bölüm)
2016 Deniz'le Ramazan Mutfağı - Klemantin Yapım - Tivibu Türk Telekom Kanalı (30 Bölüm)

2018 Ramazan Lezzetleri - Tivibu Türk Telekom Kanalı (30 Bölüm)

2019 Deniz’in Mutfağı - TLC Discovery Channel (21 Bölüm)

2019 - 2020 Yedikleriniz Davranışlarınız Olur - beIN Gurme Food Channel (yayında)

Ödüller

 

2007 : En İyi Şef; Birincilik Ödülü / Chicago International Cuisine Festival, Competition in USA


E-posta: klemantin@klemantin.com

bottom of page